Dell OptiPlex 7010 Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5, 16GB Memory, 500GB SSD & 1TB HDD
About this product
The refurbished Dell OptiPlex 7010 RGB desktop computer is built for professional-grade multitasking, high-speed web browsing, multimedia applications like streaming, or even lightweight editing. Features a modern and functional design updated with brilliant RGB: with the simple push of a button, explore 13 different colors and modes, including solid colors, color cycling, and full RGB displays. This professional-grade multitasking computer is compatible with all of the today's most popular productivity software, such as Office 365, Adobe, Docs, Sheets, Intuit QuickBooks, NetSuite, Audacity, Basecamp, Zoom, Cisco, Teams, and much more. Professionally renewed through a set of globally recognized and top-tier production processes, including a full-system test, fresh installation of Windows 10 Professional, and robust stress testing.
- Features a 3.1GHz Intel Core i5-3450 quad-core processor with up to 3.5GHz speed and 6MB cache memory
- 16GB DDR3 SDRAM memory to run multiple programs
- 1TB HDD and 500GB SSD enable you to store thousands of files
- Windows 10 Professional operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel HD Graphics 2500 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Supports Wi-Fi and Bluetooth wireless connectivity
- Use 6 x USB 2.0 (two front/four rear) and 4 x USB 3.0 (two front/two rear) ports for lightning data movement speed
- Built-in 2 x DisplayPort and 1 x VGA ports to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Includes an RGB mouse and keyboard for immediate setup
- Features 1 x serial, 1 x RJ45, 2 x PS/2, 1 x audio-in/out combo, 1 x audio-in, 2 x audio-out ports
- Dimensions: 14.2"H x 4"W x 16.1"D
- 1-year non-manufacturer warranty through vendor; this product is not warrantied through Dell
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Hard Drive Type | SSD & HDD |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| SSD Capacity | 500GB |
| brand name | |
| Brand Name | Dell |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| Number of PCI Slots | 4 |
| Number of USB Ports | 10 |
| Number of Video Output Ports | 3 |
| Wireless Connectivity | 802.11n |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 16.1 |
| Height in Inches | 14.2 |
| Width in Inches | 4 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 2500 |
| Graphics Processor | Intel Core i5 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Expandable Memory (GB) | 16 |
| Memory Type | DDR3 SDRAM |
| RAM Type | DDR3 |
| Total Memory Slots | 6 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-3450 |
| Processor Speed (Ghz) | 3.1 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 1TB |
| Hard Drive Size (GB) | 1000 |
| Hard Drive Size (TB) | 1 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | Realtek ALC269Q High Definition Audio codec |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | Yes |
| Family Model # | 7010 |
| Form Factor | Desktop |
| Keyboard Included | Yes |
| Mouse Included | Yes |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" external; 1 x 3.5" internal |
| Series or Collection | OptiPlex |
| True Color | Black |