Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Hard Drive
SSD
Memory
8GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
3.2 Ghz Intel Core i5 processor
MADE IN AMERICA
Dell OptiPlex 7050 Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-6500, 8GB Memory, 250GB SSD (BTG-00049721STP)
Item #: 24540434 | Model #: BTG00049721STP
Details
Specifications
Q&A
About this product
The refurbished Dell OptiPlex 7050 desktop computer is built for professional-grade multitasking, high-speed web browsing, multimedia applications such as streaming or even lightweight editing. This professional-grade multitasking computer is compatible with some of the most popular productivity software, such as Office 365, Adobe, Docs, Sheets, Intuit QuickBooks, NetSuite, Audacity, Basecamp, Zoom, Cisco, Teams, and much more. Professionally renewed through a set of globally recognized and top-tier production processes, including a full system test, fresh installation of Windows 10 Professional, and robust stress-testing.
- Features a 3.2GHz Intel Core i5-6500 quad-core processor with up to 3.6GHz speed and 6MB cache memory
- 8GB DDR4 SDRAM memory smoothly runs your games, photo and video editing applications
- 250GB SSD enables you to store thousands of files
- Works on Windows 10 Professional 64-bit operating system for an intuitive and user-friendly interface
- Intel HD Graphics 530 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Wireless connectivity: Wi-Fi (5G) and Bluetooth
- Use 4 x USB 2.0 (two front/two rear), 5 x USB 3.0 (one front/four rear), and 1 x USB Type-C (front) ports for lightning data movement speed
- Built-in 2 x DisplayPort and 1 x HDMI ports to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Features 1 x RJ45, 1 x serial, 1 x audio-in/out combo, and 1 x audio-out ports
- Dimensions: 11.5"H x 3.7"W x 11.4"D
- 1-year non-manufacturer warranty through vendor; this product is not warrantied through Dell
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| SSD Capacity | 250GB |
| brand name | |
| Brand Name | Dell |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Network Card | Intel i219-LM Ethernet LAN 10/100/1000, Wi-Fi (5G), Bluetooth |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Number of USB Ports | 10 |
| Number of Video Output Ports | 3 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.4 |
| Height in Inches | 11.5 |
| Width in Inches | 3.7 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Processor | Intel Core i5 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Expandable Memory (GB) | 64 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-6500 |
| Processor Speed (Ghz) | 3.2 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | Yes |
| Family Model # | 7050 |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Keyboard Included | No |
| Mouse Included | No |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" slimline (external); 2 x 2.5"/1 x 3.5" shared (internal) |
| Series or Collection | OptiPlex |
| True Color | Black |