Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Hard Drive
SSD
Memory
32GB RAM DDR5
Processor
4.4 Ghz
HP Z4 G5 Desktop Computer, Intel Xeon W5-2445, 32GB Memory, 512GB SSD (805C7UT#ABA)
Item #: IM112BD16 | Model #: 805C7UT#ABA
Details
Specifications
Q&A
About this product
This HP high-performance desktop workstation does it all. Tackle advanced workflows - from rendering and simulation to advanced video editing and massive dataset preparation. The Z4 G5 accelerates workflows across a wide range of professional apps and provides plenty of room to expand as work evolves.
- Features a Intel Xeon W5-2445 processor with up to 4.4 GHz speed and 26.25 MB cache memory
- 32GB DDR5 RAM memory technology allows you to fast rendering, simulation, machine learning and video editing performance
- Work without limits in any location with 512GB SSD storage
- Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 Professional
- Equipped with two SuperSpeed USB Type-C 20Gbps signaling rate, two SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate, four USB Type-A 5Gbps signaling rate
- Contains RJ-45, headset/microphone combo, headphone/microphone combo
- Comes with HP USB 320K keyboard and HP wired 320M mouse
- Get optimized performance whether your professional application utilizes high core count or high frequency with the Intel Xeon W processor
- Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses
- Tackle advanced video editing, machine learning and simulation projects
- Evolve your PC with plenty of space for high-end GPUs, loads of memory and storage - including front accessible NVMe bays - and even PCIe slots
- 3-year manufacturer limited warranty
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 32GB |
| SSD Capacity | 512GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 0 |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| Number of PCI Slots | 4 |
| Number of USB Ports | 8 |
| Number of Video Output Ports | 0 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 17.5 |
| Height in Inches | 15.2 |
| Weight (lbs.) | 23.2 |
| Width in Inches | 6.65 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| memory | |
| CPU Cache Size | 26.25 |
| Memory Speed (MHz) | 4800 |
| Memory Type | DDR5 |
| Number of Memory Slots Available | 6 |
| RAM Type | DDR5 |
| Total Memory Slots | 8 |
| processor | |
| Processor Core Generation | Intel Xeon W5-2445 |
| Processor Speed (Ghz) | 4.4 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | Realtek ALC3205-CG |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Workstation |
| Keyboard Included | Yes |
| Mouse Included | Yes |
| Number of Expansion Bays | 5 |
| Series or Collection | Z4 G5 |
| True Color | Black |