Highlights
View all details
Operating System
Other
Hard Drive
SSD
Memory
16GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
2.3 Ghz Intel Core i7 processor
InFocus Desktop Computer, i7-12650H, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Enterprise (INOPS4)
Item #: IM1NK9680 | Model #: INOPS4
Details
Specifications
Q&A
About this product
Unlock the full potential of your InFocus interactive display by adding one of our Windows 11 Enterprise OPS Slot-In PC Modules, delivering unmatched performance and versatility and seamlessly transforming your screen into a powerful, all-in-one computer. From collaborative presentations to interactive lessons, our OPS Slot-in PC modules offer the power and reliability to elevate your collaborative experience.
- Features an Intel Core i7-12650H processor.
- Equipped with 16GB of DDR4 RAM, which provides ample memory for smooth multitasking and efficient performance.
- Equipped with a 512GB NVMe SSD (Solid State Drive), providing fast and reliable storage for your applications and data.
- Comes pre-installed with Windows 11 Enterprise, providing a robust and secure operating system for business and educational environments.
- Features Intel UHD Graphics, which provides reliable and efficient performance for everyday tasks and supports high-resolution displays.
- Supports Intel Wi-Fi 6 with dual-band connectivity on 2.4GHz and 5GHz frequencies, and includes Bluetooth for wireless peripheral connections.
- Equipped with a total of seven USB ports: one USB Type-C port, one USB 2.0 port, and five USB 3.0 ports.
- Includes several additional ports and interfaces: one RJ-45 Ethernet port for wired network connections, one HDMI port, and one DisplayPort.
- Comes with a 3 years limited warranty.
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Other |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| SSD Capacity | 512GB |
| brand name | |
| Brand Name | InFocus |
| connectivity | |
| Desktop Media Card Reader | No |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of PCI Slots | 0 |
| Number of USB Ports | 7 |
| Number of Video Output Ports | 2 |
| Wireless Connectivity | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 7.1 |
| Height in Inches | 1.2 |
| Weight (lbs.) | 2.65 |
| Width in Inches | 7.7 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| Media Card Reader | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics |
| Graphics Processor | Other Intel |
| memory | |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 2 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i7-12650H |
| Processor Speed (Ghz) | 2.3 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 512 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Desktop Refurbished | No |
| Family Model # | INOPS4 |
| Form Factor | Slot-in PC |
| Keyboard Included | No |
| Mouse Included | No |
| Number of Expansion Bays | 0 |
| Optical Drive | No |
| True Color | Black |