Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Hard Drive
SSD
Memory
32GB RAM RDIMM DDR4-3200 ECC
Processor
AMD Other processor
Lenovo ThinkStation P620 Gaming Desktop Computer, AMD Ryzen Threadripper PRO 5945WX, 32GB Memory, 1TB SSD (30E000M9US)
Item #: IM104RV65 | Model #: 30E000M9US
Details
Specifications
Q&A
About this product
The ThinkStation P620 is the only AMD Ryzen Threadripper PRO powered workstation, delivering game-changing power and speed with the largest core count professional workstation: up to 64 cores and 4.5GHz. Perfect for those who demand more power for multi-threaded applications, the P620 combines Lenovo's legendary reliability, experience and customer driven innovation with professional manageability and enterprise-class support. FEATURES AMD Ryzen Threadripper PRO Processor Purpose built with the speed and configurability you crave, this powerhouse workstation offers PCIe Gen4 for increased storage speed and expandable memory, as well as unmatched NVIDIA graphics support, and 10GB of built-in ethernet - a new standard in connectivity.
- 4.1GHz AMD Ryzen Threadripper PRO 5945WX 12-core processor, with up to 4.5GHz speed and 6MB L2 / 64MB L3 cache memory
- With 32GB of RDIMM DDR4-3200 ECC memory, you can multitask between various applications without issue
- Equipped with a 1TB M.2 2280 PCle 4.0x4 NVMe Opal SSD
- Windows 11 Professional operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- NVIDIA T400 with 4GB GDDR6 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Features front: 2x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer), 1x USB 3.2 Gen 2 (Always On and fast charge), 1x USB 3.2 Gen 2; rear: 2x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen 2
- Built-in 3 x mini DisplayPort 1.4 ports, 1x Ethernet (10GbE RJ-45), 1x front headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x line-in (3.5mm), 1x line-out (3.5mm), 1x microphone (3.5mm), 2x PS/2 ports (keyboard / mouse)
- Package includes black USB traditional keyboard and black USB calliope mouse
- Discrete TPM 2.0 chipset, chassis intrusion switch, access panel lock kit with common key and Kensington security slot, prevent unauthorized access into the interior of the system
- Meets or exceeds the ENERGY STAR 8.0, EPEAT Silver, GREENGUARD, and RoHS standards
- 3-year manufacturer limited warranty
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 32GB |
| Processor Type | AMD Other |
| SSD Capacity | 1TB |
| brand name | |
| Brand Name | Lenovo |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10GbE RJ-45 |
| Desktop Media Card Reader | 15-in-1 Card Reader |
| Network Card | Marvell AQtion AQN-107 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| Number of PCI Slots | 6 |
| Number of Video Output Ports | 4 |
| Wireless Connectivity | No |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 17.9 |
| Height in Inches | 17.6 |
| Weight (lbs.) | 52.91 |
| Width in Inches | 6.5 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | N/A |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| Media Card Reader | 15-in-1 card reader |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Dedicated |
| Graphics Card (GPU) | 1x NVIDIA T400 4GB |
| Graphics Processor | Other NVIDIA |
| Video Memory (GB) | 8 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 64MB |
| Expandable Memory (GB) | 512 |
| Memory Speed (MHz) | 3200 |
| Memory Type | RDIMM DDR4-3200 ECC |
| Number of Memory Slots Available | 6 |
| Total Memory Slots | 8 |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC4050H codec |
| Computer Use | Gaming |
| Desktop Refurbished | No |
| Family Model # | P620 |
| Form Factor | Workstation |
| Keyboard Included | Yes |
| Mouse Included | Yes |
| Number of Expansion Bays | 2 |
| Series or Collection | ThinkStation |
| True Color | Black |