Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Hard Drive
SSD
Memory
8GB RAM DDR4
Graphics card
NVIDIA GeForce MX110
Processor
1.8 Ghz Intel Core i7 processor
Display
1920 x 1080 resolution
ECO-ID
ASUS ASUSPRO P2540UB XB71 15.6" Notebook Laptop, Intel i7
Item #: 24337554 | Model #: P2540UBXB71
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The P series notebook has a professional look with brushed-hairline texture and scratch-resistant coating LCD. It is ergonomically designed and features a seamless one-piece chiclet keyboard with precise key alignment for ultimate comfort. The anti-glare display has a matte screen surface that prevents unwanted reflections and helps reduce eye fatigue.
- Intel i7-8550U dual-core 1.8GHz processor for ultimate performance
- 256GB SSD hard drive enables you to store thousands of files
- Works on Windows 10 Pro, 64-bit operating system for an intuitive and user-friendly interface
- With 8GB memory, you can multitask between various applications without issue
- DDR4 RAM: With its higher bandwidth, everything from multi-tasking to playing games gets a performance boost
- Features Full HD 1920x1080 resolution for unbelievable pixel-by-pixel image performance
- Its 15.6" display offers 40% more viewable area than a 13.3" screen, so you have more room to spread out your work, and more space to enjoy your movie
- NVIDIA GeForce MX110 graphics and 2GB dedicated graphics memory ensure ultimate gaming experience
- 802.11ac wireless connectivity for easy internet access
- 1-year manufacturer limited warranty
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| SSD Capacity | 256GB |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size (inches) | 15.6 |
| Weight (lbs.) | 5.2 |
| brand name | |
| Brand Name | Asus |
| connectivity | |
| Bluetooth Compatible | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Media Card Reader | SD, SDHC, SDXC |
| Network Card | 802.11ac, Bluetooth 4.2, Gigabit Ethernet |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of Video Output Ports | 1 |
| Serial ATA Interface | Serial ATA-600 |
| Wireless Connectivity | 802.11ac |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 10.1 |
| Height in Inches | 1 |
| Laptop Weight | 5 to 5.9 lbs. |
| Width in Inches | 15 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LED Backlit LCD |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| 2-in-1 | Not 2-in-1 |
| Finger Print Reader | Yes |
| Optical Drive | No optical drive |
| Touch-Screen | No Touch-Screen |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Dedicated |
| Graphics Processor | Intel Core i7 |
| Laptop Video Graphics | NVIDIA GeForce MX110 |
| memory | |
| Expandable Memory (GB) | 20 |
| Memory Type | DDR4 |
| power | |
| Laptop Battery Type | Lithium ion |
| processor | |
| Processor Core Generation | i7-8550U |
| Processor Speed (Ghz) | 1.8 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| additional details | |
| Backlit Keyboard | No |
| Color Family | Black |
| Computer Audio | Stereo speakers |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Computer Use | Gaming |
| Laptop Refurbished | No |
| Laptop Style | Notebook |
| Series or Collection | ASUSPRO P2540UB |
| True Color | Black |
| Warranty Information | 1 Year |