Highlights
View all details
Operating System
Windows 10
Hard Drive
SSD & HDD
Memory
16GB RAM DDR4
Graphics card
NVIDIA GeForce GTX 1050
Processor
2.8 Ghz Intel Core i7 processor
Display
1920 x 1080 resolution
ECO-ID
ASUS ROG Strix GL503VD DB74 15.6" Notebook Laptop, Intel i7
Item #: 2858624 | Model #: GL503VDDB74
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
OG Strix GL503 provides all the necessary tools to raise your mastery of the game to another level. Engineered with a fast processor and powerful graphics, Strix GL503 equips you to control the competition. So gear up, stake your ground, and get ready to win.
- Intel i7-7700HQ quad-core 2.8GHz processor for ultimate performance
- 256GB SSD hard drive enables you to store thousands of files
- Windows 10 Home: Do great things confidently with the familiar feel of Windows - only better
- With 16GB SDRAM of memory, run as many programs as you want without losing the execution
- DDR4 RAM: With its higher bandwidth, everything from multi-tasking to playing games gets a performance boost
- Features Full HD 1920x1080 resolution for unbelievable pixel-by-pixel image performance
- Its 15.6" display offers 40% more viewable area than a 13.3" screen, so you have more room to spread out your work, and more space to enjoy your movie
- NVIDIA GeForce GTX 1050 graphics and 4GB GDDR5 dedicated graphics memory ensure ultimate gaming experience
- A backlit keyboard lets you play day or night
- 802.11ac wireless connectivity for easy internet access
- 1-year manufacturer limited warranty
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Hard Drive Type | SSD & HDD |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| SSD Capacity | 256GB |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size (inches) | 15.6 |
| Weight (lbs.) | 5.09 |
| brand name | |
| Brand Name | Asus |
| connectivity | |
| Bluetooth Compatible | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Media Card Reader | SD, MultiMediaCard, SDHC, SDXC |
| Network Card | 802.11ac, Bluetooth 4.1, Gigabit Ethernet |
| Number of Display Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Serial ATA Interface | Serial ATA |
| Wireless Connectivity | 802.11ac |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 10.3 |
| Height in Inches | 0.9 |
| Laptop Weight | 5 to 5.9 lbs. |
| Width in Inches | 15.1 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LED Backlit LCD |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| 2-in-1 | Not 2-in-1 |
| Optical Drive | No optical drive |
| Touch-Screen | No Touch-Screen |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Dedicated |
| Graphics Processor | Intel Core i7 |
| Laptop Video Graphics | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| memory | |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Memory Type | DDR4 |
| power | |
| Laptop Battery Type | Lithium ion |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 7th |
| Processor Speed (Ghz) | 2.8 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 1TB |
| Hard Drive Size (GB) | 1256 |
| additional details | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Color Family | Black |
| Computer Audio | Stereo speakers |
| Computer Operating System | Windows 10 |
| Computer Use | Gaming |
| Laptop Refurbished | No |
| Laptop Style | Notebook |
| Series or Collection | ROG Strix GL503VD |
| True Color | Metallic black |
| Warranty Information | 1 Year |