Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
8GB RAM DDR3 SDRAM
Processor
3.2 Ghz Intel i5 processor
Dell OptiPlex 7020 Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-4570, 8GB Memory, 500GB HDD
Item #: 24405379 | Model #: Optiplex 7020
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The refurbished Dell OptiPlex 7020 SFF is designed to deliver ultimate computing experience. Featuring a 4th generation Intel Core i5 3.2GHz processor and 8GB RAM it is capable of efficiently managing any operations. Microsoft Windows 10 is already pre-installed on a large 500GB hard drive that will comfortably accommodate a large number of files, documents, and videos, downloads, and your ever-increasing data storage capacity requirements. If you require a computer designed to be incredibly powerful, durable, and affordable, this unit will more than meet all your needs. Language options at start-up include English, French, and Spanish making this unit perfect for whatever language you prefer.
- 3.2GHz Intel Core i5-4570 quad-core processor with 6MB cache memory
- 8GB DDR3 SDRAM smoothly runs your games, photo and video editing applications
- 500GB HDD hard drive enables you to store thousands of files
- Windows 10 Pro operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel HD Graphics 4600 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- The built-in DVD drive lets you play DVDs for a richer entertainment experience
- Use 6 x USB 2.0 and 4 x USB 3.0 ports for lightning data movement speed
- Built-in 2 x DisplayPort and VGA port enable connecting to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Dimensions: 12.3"H x 3.7"W x 11.4"D
- 1-year non-manufacturer warranty through vendor; this product is not warrantied through Dell
- Refurbished
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i5 |
| brand name | |
| Brand Name | Dell |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.4 |
| Height in Inches | 12.3 |
| Weight (lbs.) | 15 |
| Width in Inches | 3.7 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 4600 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Memory Type | DDR3 SDRAM |
| RAM Type | DDR3 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-4570 |
| Processor Speed (Ghz) | 3.2 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 500GB |
| Hard Drive Size (GB) | 500 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | Yes |
| Family Model # | 7020 |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-ROM |
| Series or Collection | Optiplex |
| True Color | Black |