Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
8GB RAM DDR3 SDRAM
Processor
3.4 Ghz Intel i7 processor
Hard Drive
256GB
Dell OptiPlex 990 Refurbished Desktop Computer, Intel i7, 8GB RAM, 256GB SSD
Item #: 24405373 | Model #: Optiplex 990
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The refurbished Dell Optiplex 990 SFF is designed to deliver ultimate computing experience. Featuring a 2nd generation Intel Core i7 3.4GHz processor and 8GB RAM it is capable of efficiently managing any operations. Microsoft Windows 10 is already pre-installed on a super fast 256GB solid state drive that will comfortably accommodate a large number of files, documents, and videos, downloads, and your ever-increasing data storage capacity requirements. If you require a computer designed to be incredibly powerful, durable, and affordable, this unit will more than meet all your needs. Language options at start-up include English, French, and Spanish making this unit perfect for whatever language you prefer.
- 3.4GHz Intel Core i7-2600 quad-core processor with up to 3.8GHz speed and 8MB cache memory
- 8GB DDR3 SDRAM smoothly runs your games, photo and video editing applications
- 256GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- Windows 10 Pro operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel HD Graphics 2000 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- The built-in DVD drive lets you play DVDs for a richer entertainment experience
- Use 10 x USB 2.0 ports for lightning data movement speed
- Built-in DisplayPort and VGA ports enable connecting to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Dimensions: 11.4"H x 3.7"W x 12.3"D
- 1-year non-manufacturer warranty through vendor; this product is not warrantied through Dell
- Refurbished
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i7 |
| SSD Capacity | 256GB |
| brand name | |
| Brand Name | Dell |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 2 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 12.3 |
| Height in Inches | 11.4 |
| Weight (lbs.) | 13 |
| Width in Inches | 3.7 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 2000 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 8MB |
| Expandable Memory (GB) | 16 |
| Memory Speed (MHz) | 1333 |
| Memory Type | DDR3 SDRAM |
| RAM Type | DDR3 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 2nd |
| Processor Speed (Ghz) | 3.4 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | Yes |
| Family Model # | 990 |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 3.5" internal |
| Optical Drive | DVD |
| Series or Collection | Optiplex |
| True Color | Black |