HP 260 G3 Desktop Computer, Intel i3 (5CM16UT#ABA)
About this product
Designed to fit the modern workspace with an updated and stylish appearance, the ultra-small HP 260 Desktop Mini PC delivers a space saving design with the essential tools you need for your growing business at an affordable price. Help optimize performance for growing business needs with a 7th gen Intel Core processor, optional Intel Optane memory, up to 32GB of DDR4 memory, and robust storage choices that include both SSDs and HDDs. The compact design of the desktop mini, flexible mounting options, and optional accessories help support a versatile range of use cases from desktop to public computing to digital signage. Get the affordably priced business ready desktop mini with the accessories you need plus power saving processors that help consume less energy. Help control costs and continue to use your existing compatible equipment with standard support of VGA and serial ports.
- Intel® Core™ i3-7130U with Intel® HD Graphics 620 (2.7 GHz, 3 MB cache, 2 cores)
- 4 GB DDR4-2133 SDRAM (1 x 4 GB)
- 500 GB 7200 rpm SATA
- LANRealtek RTL8111HSH-CG GbE: WLANRealtek RTL8821CE-CG 802.11a/b/g/n/ac (1x1) with Bluetooth® 4.2 M.2 PCIe®
- Operating system: FreeDOS
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Other |
| Installed RAM | 4GB |
| Processor Type | Intel i3 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | 802.11a, 802.11ac, 802.11b/g/n, Bluetooth 4.2, GigE |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 6.9 |
| Height in Inches | 1.35 |
| Weight (lbs.) | 2.76 |
| Width in Inches | 6.97 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 620 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 3MB |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Memory Speed (MHz) | 2133 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 7th |
| Processor Speed (Ghz) | 2.7 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 2 to 2.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 500GB |
| Hard Drive Size (GB) | 500 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Mini Tower |
| Number of Expansion Bays | 1 x 2.5" internal |
| Series or Collection | 260 G3 |
| True Color | Gray |