HP 27-cb1006 All-in-One Desktop Computer, Intel Core i5-1235, 8GB Memory, 256GB SSD (577M5AA#ABA)
About this product
The HP 27-cb1006 all-in-one blends the power of a desktop with the beauty of a modern display. Powered by an Intel processor, this desktop brings the cinema to you with a three-sided micro-edge Full HD display and dual speakers. Get things done easy and fast with the performance of the Intel processor and ample storage space. Made with the planet in mind, the all-in-one design includes sustainable materials like ocean-bound plastic and postconsumer recycled plastic. Windows 11 provides a calm and creative space where you can pursue your passions through a fresh experience. From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content, Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Life can be unpredictable, but your HP desktop shouldn't be. Backed by over 230 individual tests, this desktop has gone through it all to deliver durability you can trust and reliability you can count on. Enjoy crystal clear images from any angle with the 178-degree viewing angles and vibrant 1920 x 1080 resolution, while the anti-glare panel allows you to your favorite content even in the sun.
- 3.3GHz Intel Core i5-1235 10-core processor with up to 4.4GHz speed and 12MB cache memory
- 8GB DDR4 SDRAM memory smoothly runs your games, photo, and video editing applications
- 256GB SSD enables you to store thousands of files
- Windows 11 Home operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel Iris Xe Graphics provides everyday image quality for Internet use, basic photo editing, and casual gaming
- Supports Wi-Fi 6 (802.11ax) and Bluetooth 5.2 wireless connectivity
- Use 2 x USB 2.0 and 2 x USB 3.2 Gen 1 (one Battery Charging 1.2) ports for lightning data movement speed
- Built-in HDMI port to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Includes an HP 225 mouse and keyboard for immediate setup
- Features 1 x headphones/microphone combo port and 1 x RJ45 Gigabit Ethernet ports
- HP True Vision 720p HD privacy camera with integrated dual array digital microphones
- Enjoy the sun and your favorite content with the anti-glare panel: nonreflective surface and low gloss mean you'll get less glare while you're outside
- With 178-degree viewing angles and vibrant 1920 x 1080 resolution, you'll always have a great view of your favorite content
- 65W smart AC power adapter
- Included software: 1-month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee LiveSafe, 25GB Dropbox storage for 12 months
- Security management: Kensington MicroSaver lock slot
- Speckled design in starry white with a weave pattern
- Built in webcam
- Dimensions: 18.73"H x 24.12"W x 8.19"D
- Weight: 14.53 lbs.
- 1-year limited hardware warranty
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| SSD Capacity | 256GB |
| Screen Size (inches) | 27 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Network Card | Realtek Wi-Fi 6 (2 x 2) and Bluetooth 5.2 combo (supporting gigabit data rate), Gigabit Ethernet |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 0 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of PCI Slots | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of Video Output Ports | 1 |
| Wireless Connectivity | 802.11ax |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 8.19 |
| Height in Inches | 18.73 |
| Weight (lbs.) | 14.53 |
| Width in Inches | 24.12 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| EPA CPG criteria | Yes |
| EPEAT verified | EPEAT Gold verified |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | Yes |
| Desktop Includes Monitor | Yes |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Processor | Intel Core i5 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 12MB |
| Memory Speed (MHz) | 3200 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-1235 |
| Processor Speed (Ghz) | 3.3 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| webcam | |
| Built-In Webcam | Yes |
| Webcam Resolution | 720p |
| additional details | |
| Computer Audio | 2 x 2W speaker, Realtek ALC3274 codec, audio jack presence detection |
| Computer Use | Personal |
| Desktop Refurbished | No |
| Family Model # | 27-cb1006 |
| Form Factor | Desktop |
| True Color | Starry white |