Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
8GB RAM DDR3 SDRAM
Processor
3.4 Ghz Intel i7 processor
HP Compaq Elite 8200 Refurbished Desktop Computer, Intel i7, 8GB RAM, 1TB HDD
Item #: 24405376 | Model #: 8200 Elite
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The refurbished HP Compaq Elite 8200 SFF is designed to deliver ultimate computing experience. Featuring a 2nd generation Intel Core i7 3.4GHz processor and 8GB RAM it is capable of efficiently managing any operations. Microsoft Windows 10 is already pre-installed on a large 1TB hard drive that will comfortably accommodate a large number of files, documents, and videos, downloads, and your ever-increasing data storage capacity requirements. If you require a computer designed to be incredibly powerful, durable, and affordable, this unit will more than meet all your needs. Language options at start-up include English, French, and Spanish making this unit perfect for whatever language you prefer.
- 3.4GHz Intel Core i7-2600 quad-core processor with up to 3.8GHz speed and 8MB cache memory
- 8GB DDR3 SDRAM smoothly runs your games, photo and video editing applications
- 1TB HDD hard drive enables you to store thousands of files
- Windows 10 Pro operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel HD Graphics 2000 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Use 10 x USB 2.0 ports for lightning data movement speed
- Built-in DisplayPort and VGA ports enable connecting to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Dimensions: 13.3"H x 4"W x 14.9"D
- 1-year non-manufacturer warranty through vendor; this product is not warrantied through HP
- Refurbished
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i7 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 4 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 14.9 |
| Height in Inches | 13.3 |
| Weight (lbs.) | 16.7 |
| Width in Inches | 4 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 2000 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 8MB |
| Memory Speed (MHz) | 1333 |
| Memory Type | DDR3 SDRAM |
| RAM Type | DDR3 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 2nd |
| Processor Speed (Ghz) | 3.4 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 1TB |
| Hard Drive Size (GB) | 1000 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | Yes |
| Family Model # | 8200 |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" external; 1 x 3.5" external; 1 x 3.5" internal |
| Series or Collection | Compaq Elite |
| True Color | Black |