HP EliteDesk 800 G3 Gaming Desktop Computer, Intel i7 (2DR52UT#ABA)
About this product
Powered For The Enterprise, The HP Elitedesk 800 Twr Is One Of HP's Most Secure And Manageable Pcs Featuring High Performance, And Expandability In A Stylishly Redesigned 26% Smaller Chassis For The Modern Workplace. Windows 10 Pro Or Other Operating Systems Available Ready For Virtual Reality HP Has Combined High-Performance And Massive Expansion With 7Th Gen Intel Core Processors And Pcie Gen3 Solid State Drives. Amplify Performance With Optional 91W Processors, Up To 64 GBOf Ddr4 Memory And Optional High-End Discrete Graphics For Vr Content. Expansion That Extends Your Investment The Full Value Of Your Investment Comes With Expansion That Extends The Life Of Your Pc. The HP Elitedesk 800 Twr Has Five Bays And Four Full-Height Slots, Plus Two Addition M.2 Connectors, And Plenty Of Configurable Ports. Strong Security, Powerful Manageability Get Powerful Protection And Simplified Management From HP's Most Secure And Manageable Pcs.
- Intel Core i7 3.60 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance even for toughest tasks and intensive games
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- NVIDIA GeForce GTX 1080 discrete graphic card for gaming and graphic designing that delivers the optimal visual experience
- It's Windows 10 Pro operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i7 |
| SSD Capacity | 512GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 4 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 14.57 |
| Height in Inches | 14.37 |
| Weight (lbs.) | 21.74 |
| Width in Inches | 6.06 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | NVIDIA GeForce GTX 1080 |
| Video Memory (GB) | 8 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 8MB |
| Expandable Memory (GB) | 64 |
| Memory Speed (MHz) | 2400 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 3 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 7th |
| Processor Speed (Ghz) | 3.6 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 512 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Gaming |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Desktop |
| Number of Expansion Bays | 2 x 3.5" internal; 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 2.5" internal; 1 x 5.25" external |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | EliteDesk 800 G3 |
| True Color | Black/Silver |