Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Hard Drive
SSD
Memory
32GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
3.6 Ghz Intel Core i7 processor
ECO-FEATURE
HP EliteDesk 800 G3 Refurbished Desktop Computer, Intel Core i7, 32GB Memory, 2TB SSD (J1-800G3TA12)
Item #: 24537717 | Model #: J1800G3TA12
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The HP EliteDesk 800 G3 tower desktop is well-known through the industry for its performance and durability. It was originally designed for heavy use in the corporate environment. The HP EliteDesk 800 G3 tower desktop is built with higher-quality components than you'll find in the typical retail model. This desktop has everything needed for a business professional, home user, or student. Perfect for work or play, the refurbished HP EliteDesk 800 G3 tower desktop features an Intel Core i7-7700 3.6GHz processor and 32GB of memory. Store photos, music, movies, and more on the 2TB SSD. Internal Wi-Fi module included. It's the perfect purchase for all of your computing needs.
- Features a 3.6GHz Intel Core i7-7700 quad-core processor with up to 4.2GHz speed and 8MB cache memory
- 32GB DDR4 SDRAM memory to run multiple programs
- 2TB SSD enables you to store thousands of files
- Works on Windows 10 Professional 64-bit operating system for an intuitive and user-friendly interface
- Intel HD Graphics 630 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Wireless connectivity: Wi-Fi
- Use 1 x USB Type-C, 6 x USB 3.0 (two front/four rear), 4 x USB 2.0 (two front/two rear) ports for a fast data movement speed
- 3 x DisplayPort ports to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Includes a power cord plus new keyboard and mouse for immediate setup
- Features 1 x RJ45, 1 x audio-in/out combo, 1 x audio-in, 1 x audio-out, 1 x headphone ports
- Power supply: 250W
- Dimensions: 14.3"H x 6.06"W x 14.5"D
- Weight: 21.7 lbs.
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 32GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| SSD Capacity | 2TB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet, Wi-Fi |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| Number of PCI Slots | 4 |
| Number of Video Output Ports | 3 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 14.57 |
| Height in Inches | 14.37 |
| Weight (lbs.) | 21.74 |
| Width in Inches | 6.06 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Processor | Intel Core i7 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 8MB |
| Expandable Memory (GB) | 64 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i7-7700 |
| Processor Speed (Ghz) | 3.6 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | Yes |
| Family Model # | 800 G3 |
| Form Factor | Mini Tower |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" external; 1 x 2.5", 2 x 3.5" internal |
| Series or Collection | EliteDesk |
| True Color | Silver/Black |