Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
8GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
3 Ghz Intel i5 processor
ECO-ID
HP EliteDesk 800 G4 Desktop Computer, Intel i5 (4BM69UT#ABA)
Item #: 24355085 | Model #: 4BM69UT#ABA
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Powered for the enterprise, the HP EliteDesk 800 SFF is one of our most secure and manageable PCs featuring high performance and expandability in a space-saving, stylishly designed chassis for the modern workplace. Windows 10 Pro or other operating system. Configure a rear I/O port for customizable display connections with your choice of VGA, DisplayPortâ„¢, HDMI or USB Type-Câ„¢ with DisplayPortâ„¢. Get powerful protection and simplified management from secure and manageable PCs. High-performance components of the HP EliteDesk 800 SFF drive productivity in the workplace. The HP EliteDesk 800 SFF has four bays and four slots, plus three additional M.2 slots and plenty of configurable ports.
- Intel® Core™ i5-8500 with Intel® UHD Graphics 630 (3 GHz base frequency, up to 4.1 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 9 MB cache, 6 cores)
- 8 GB DDR4-2666 SDRAM (1 X 8 GB)
- 1 TB 7200 rpm SATA
- HP 9.5 mm Slim DVD-Writer
- Power through your day with Windows 10 Pro with built-in security, collaboration, and connectivity.
- ENERGY STAR® certified
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i5 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Desktop Media Card Reader | 5 in 1 card reader |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 4 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 12.13 |
| Height in Inches | 3.94 |
| Weight (lbs.) | 13.5 |
| Width in Inches | 13.3 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 630 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 9MB |
| Expandable Memory (GB) | 64 |
| Memory Speed (MHz) | 2666 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 3 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 3 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 1TB |
| Hard Drive Size (GB) | 1000 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Number of Expansion Bays | 2 x 3.5" internal; 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | EliteDesk 800 G4 |
| True Color | Silver/Black |