HP EliteDesk 800 G4 Desktop Computer, Intel i7 (4CB16UT#ABA)
About this product
Deploy a PC built for the enterprise with 8th Gen Intel Core processors. The HP EliteDesk 800 Desktop Mini has performance, reliability, and expandability for today's workforce in a stylish and versatile design. Create panoramic on up to 7 daisy-chained displays from one PC. Transfer data fast with an optional Thunderbolt™ card. Expand with optional Intel® Optane™ memory or an M.2 SSD PCIe Drive. Get a PC with the self-healing protection of HP Sure Start Gen4. Integrate into secure network infrastructures with an optional fiber network adapter. Store and lock in the optional HP Lock Box. Maximize PC life as your business needs change with an optional serial port; VGA, HDMI, Display Port™ or USB-C™ DisplayPort™ Alt-Mode; USB-C™ Power or Thunderbolt™. Minimize your footprint with a PC that mounts behind and is powered by an HP EliteDisplay; place easily with HP Desktop Mini accessories. Reduce clutter with a short USB-C™ cable and rear I/O ports.
- Intel® Core™ i7-8700T with Intel® UHD Graphics 630 (2.4 GHz base frequency, up to 4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB cache, 6 cores)
- 8 GB DDR4-2666 SDRAM (1 X 8 GB)
- 256 GB PCIe® NVMe™ SSD
- Chipset: Intel® Q370
- Operating system: Windows 10 Pro 64
- Dimensions (W x D x H): 6.96" x 6.88" x 1.33" (17.7 x 17.5 x 3.4 cm)
- ENERGY STAR® certified
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| SSD Capacity | 256GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | 802.11a, 802.11ac, 802.11b/g/n, Bluetooth 5.0, GigE |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Number of USB Ports | 7 |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 6.9 |
| Height in Inches | 1.34 |
| Weight (lbs.) | 2.3 |
| Width in Inches | 6.97 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Processor | Intel Core i7 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 12MB |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Memory Speed (MHz) | 2666 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 2.4 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Compact |
| Number of Expansion Bays | 1 x 2.5" internal |
| Series or Collection | EliteDesk 800 G4 |
| True Color | Black/Silver |