HP EliteOne 1000 G2 Desktop Computer, Intel i5 (4HX49UT#ABA)
About this product
Meetings come to life on your choice of AiO displays that transform your workspace into a rich video conferencing solution with immersive video and audio engagement, capacitive touch controls, and a built-in pop-up privacy camera. Windows 10 Pro or other operating systems available. Personal video conferencing on demand: Save time and launch video calls quickly with integrated collaboration keys. Complete the experience with captivating video and crystal-clear sound with Audio by Bang & Olufsen and an optional FHD dual-facing webcam. Stay ahead of the curve: Configurable and flexible, our first AiO with an upgradeable PC base and display for flexible re-deployment reinvents the PC lifecycle. Micro-edge bezel displays in three sizes and tool-less accessibility allows you to swap out your display anytime. Our most secure and manageable PCs: Deploy first-class protection with commercial security and manageability features like HP Sure Start Gen4 and HP Manageability Integration Kit. Get automatic threat detection and system recovery, plus remotely manage your PC security with real-time updates. Featuring: Let nothing stand in your way: Super-charge your HP PC with Windows 10 Pro, an 8th gen Intel Core processor, optional discrete graphics, and Intel Optane memory, a smart, adaptable system accelerator that helps improve responsiveness on hard drive-based systems. Choose from three optional display sizes: Pick the right display to suit your needs. Choose from a touch or non-touch 23.8-inch diagonal, 27-inch diagonal non-touch UHD IPS, and a 34-inch diagonal non-touch WQHD curved display for an immersive and engaging visual experience. The adaptable all-in-one: With core computing components like 8th Gen Intel Core processors and a Thunderbolt 3 connection located in the base of these serviceable AiOs, you can upgrade or redeploy displays as user and business needs change over time. Give your speakers a boost: HP Audio Boost balances loudness and clarity and enhances bass for improved speech quality. Cut out the chatter: Suppress background noise including keyboard clicks with HP Noise Cancellation. Browse confidently: Help protect your PC from websites, read only Microsoft Office and PDF attachments, malware, ransomware, and viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click. Firmware level protection: Protect the firmware that antivirus can't reach! The hardware-enforced self-healing protection offered by HP Sure Start Gen4 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption. Quick and secure recovery to the latest image: Quickly and securely restore PCs to the latest image using a network connection with HP Sure Recover. Nonstop support: Rest assured. Talk to an agent any time with HP Elite Premium Support, at no additional charge. Windows 10 Pro or other operating systems available.
- Intel Core i5 3 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- 8 GB DDR4 SDRAM memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- The 23.8" 1920 x 1080 display permits you to work your PC with simplicity
- Configurable and flexible, our first AiO with an upgradeable PC base and display for flexible re-deployment—meet the AiO designed to reinvent the lifecycle of your PC.
- Deploy first-class security and manageability with commercial features that provide automatic threat detection and system recovery.
- Launch video conference calls quickly with collaboration keys saving you time and boosting productivity.
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i5 |
| SSD Capacity | 256GB |
| Screen Size (inches) | 23.8 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | 802.11a, 802.11ac, 802.11b/g/n, Bluetooth 5.0, GigE |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 7.5 |
| Height in Inches | 16.5 |
| Weight (lbs.) | 18.25 |
| Width in Inches | 21.2 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touch Screen Enabled | Yes |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | Yes |
| Desktop Includes Monitor | Yes |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 630 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 9MB |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Memory Speed (MHz) | 3 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 3 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | Yes |
| additional details | |
| Computer Audio | Bang & Olufsen sound bar, High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Desktop |
| Number of Expansion Bays | 1 x 2.5" internal |
| Series or Collection | EliteOne 1000 G2 |
| True Color | Black |