Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
8GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
3.2 Ghz Intel i7 processor
Display
1920 x 1080 resolution
ECO-ID
HP EliteOne 800 G4 Gaming Desktop Computer, Intel i7 (4HY60UT#ABA)
Item #: 24355937 | Model #: 4HY60UT#ABA
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
- 3.2GHz Intel Core i7-8700 hexa-core processor with up to 4.6GHz speed and 12MB cache memory
- 8GB DDR4 SDRAM smoothly runs your games, photo and video editing applications
- 1TB HDD hard drive enables you to store thousands of files
- Works on Windows 10 Pro, 64-bit operating system for an intuitive and user-friendly interface
- Experience smooth, lag-free performance with AMD Radeon RX 560 4GB graphic card
- Supports Intel Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac and Bluetooth 5.0 wireless connectivity for easy internet access
- The built-in DVD drive lets you play DVDs for a richer entertainment experience
- Use 2 x USB 3.1 Gen 1 (wake functionality), 4 x USB 3.1 Gen 2 (one of them is charging), and 1 x USB-C 3.1 Gen 2 ports for lightning data movement speed
- Built-in DisplayPort and HDMI ports for lightning data movement speed output to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Dimensions: 18.4"H x 21.24"W x 7.1"D
- Includes mouse and keyboard for immediate setup
- 3-year manufacturer limited warranty
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i7 |
| Screen Size (inches) | 23.8 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Desktop Media Card Reader | 5 in 1 card reader |
| Network Card | 802.11a, 802.11ac, 802.11b/g/n, Bluetooth 5.0, GigE |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 7.1 |
| Height in Inches | 18.4 |
| Weight (lbs.) | 21.1 |
| Width in Inches | 21.24 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touch Screen Enabled | Yes |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | Yes |
| Desktop Includes Monitor | Yes |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | AMD Radeon RX 560 |
| Video Memory (GB) | 4 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 12MB |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Memory Speed (MHz) | 2666 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 3.2 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 1TB |
| Hard Drive Size (GB) | 1000 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | Yes |
| additional details | |
| Computer Use | Gaming |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Desktop |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 external; 1 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | EliteOne 800 G4 |
| True Color | Silver |