HP Pavilion Desktop Computer, Intel Core i7-2700, 12 GB RAM, 256GB SSD, Mouse & Keyboard Included, Windows 11 Home
About this product
Built for all your computing activities, the HP Pavilion desktop PC combines high performance with a tested and reliable design. Power through your to-do list with a high-performance processor, and stay connected with integrated Bluetooth 5.2 technology. Brighten up any space thanks to this PC's snow-white finish, and complete your setup with multiple front-facing ports. Windows 11 provides a calm and creative space where you can pursue your passions through a fresh experience. From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games and content, Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. A 12th Gen Intel Core processor distributes performance where you need it the most, saving you time and increasing your ability to do the things you actually want. Because little things make a big difference, this product includes sustainable materials like water-based paint in the design. Boot up in seconds with lightning fast speed with the 256GB PCIe SSD storage. Life can be unpredictable, but your HP desktop shouldn't be. Backed by over 230 individual tests, this desktop has gone through it all to deliver durability you can trust and reliability you can count on.
- 2.1GHz Intel Core i7-12700 12-core processor with up to 4.9GHz speed and 25MB cache memory
- 12GB DDR4 SDRAM memory smoothly runs your games, photo, and video editing applications
- 256GB SSD enables you to store thousands of files
- Windows 11 Home operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel UHD Graphics 770 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Supports Wi-Fi 6 (802.11ax) and Bluetooth 5.2 wireless connectivity
- Use 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1, 4 x USB 2.0, and 2 x USB 3.2 Gen 2 ports for lightning data movement speed
- Built-in HDMI and VGA ports for lightning data movement speed output to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Includes an HP 125 white mouse and keyboard for immediate setup
- Features 1 x audio-in, 1 x audio-out, 1 x microphone, 1 x headphone/microphone combo, and 1x RJ45 Gigabit Ethernet ports
- Power supply: 310W
- Included software: 1-month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee LiveSafe, 25GB Dropbox storage for 12 months
- Security management: Kensington security lock slot
- Comes in snow-white with brushed hairline front bezel, painted side and top covers
- Dimensions: 13.28"H x 6.12"W x 11.97"D
- What's in the box? HP Pavilion, HP 125 white wired keyboard, HP 125 white wired mouse
- This product does not include an Optical Disk Drive (CD/DVD)
- Weight: 13.14 lbs.
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 12GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| SSD Capacity | 256GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Desktop Media Card Reader | 3-in-1 card reader |
| Network Card | Realtek Wi-Fi 6 (2 x 2) and Bluetooth 5.2 combo (supporting gigabit data rate), Gigabit Ethernet |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 0 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Number of Video Output Ports | 2 |
| Wireless Connectivity | 802.11ax |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.97 |
| Height in Inches | 13.28 |
| Weight (lbs.) | 13.14 |
| Width in Inches | 6.12 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ACMI AP nontoxic certified | Yes |
| EPEAT verified | EPEAT Silver verified |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| Processed or Totally Chlorine Free Paper | Yes |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Processor | Intel Core i7 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 25MB |
| Memory Speed (MHz) | 3200 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 0 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i7-12700 |
| Processor Speed (Ghz) | 2.1 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Use | Personal |
| Desktop Refurbished | No |
| Family Model # | TP01-3006 |
| Form Factor | Mini Tower |
| Keyboard Included | Yes |
| Mouse Included | Yes |
| Series or Collection | Pavilion |
| True Color | Snow-White |