HP ProBook 11 G2 11.6" Notebook, Intel 1 GHz Processor, 4GB Memory, 128GB SSD, Windows 10 Pro
About this product
Built tough for students and the school day. Make life simple for IT and educators with an easy-to-carry PC that’s designed to protect against bumps and pass MIL-STD 810G, with Corning® Gorilla® Glass 4, co-molded industrial rubber, and a keyboard that resists picks and minor spills. Encourage blended learning. Flip, fold, and learn with a 360 degree hinge that adapts to every activity. Create content in notebook mode, collaborate in stand mode, share and present in tent mode, and read, write, and draw in tablet mode. Touch or tap. Annotate, draw, solve math problems, and take notes right on your screen with integrated premium touch technology that supports an authentic digital inking experience similar to paper and pen or paintbrush. Smart, efficient processing. Empower students to work on multiple applications, run simulations, and edit videos simultaneously without being slowed down with the impressive productivity and graphics performance of the latest 7th Gen Intel® Core™ processors.
- With advance features and built-in security, Intel Core M 1 GHz processor is ready to take your productivity, inventiveness and entertaining to the next level
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications without issue
- 128 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- The 116" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience
- Windows 10 Pro can be best fit for both home and office and it features an improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive on desktops
- 13 Hour battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 4GB |
| Processor Type | Intel |
| SSD Capacity | 128GB |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Weight (lbs.) | 3.19 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Bluetooth Compatible | Yes |
| Media Card Reader | micro SD, SDHC, SDXC |
| Serial ATA Interface | Serial ATA-600 |
| Wireless Connectivity | 802.11/a/b/g/n/ac |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.91 |
| Height in Inches | 0.78 |
| Laptop Weight | 3.1 to 4 lbs |
| Width in Inches | 8.19 |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| 2-in-1 | 2-in-1 |
| Finger Print Reader | No |
| Touch-Screen | Touch-Screen |
| graphics | |
| Laptop Video Graphics | Intel HD Graphics 615 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 4MB |
| Expandable Memory (GB) | 8 |
| power | |
| Laptop Battery Type | 4-Cell Lithium Ion |
| processor | |
| Processor Core Generation | 7 |
| Processor Speed (Ghz) | 1 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 2 to 2.9 GHz |
| additional details | |
| Backlit Keyboard | No |
| Color Family | Black |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Computer Use | Business |
| Family Model # | 11 G2 |
| Laptop Refurbished | No |
| Laptop Style | Notebook |
| Series or Collection | ProBook |
| True Color | Black |
| Warranty Information | 1 Year |