Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
2GB RAM 4 GB DDR4-2666 SDRAM
Processor
3.6 Ghz Intel i3 processor
Hard Drive
500GB
ECO-ID
HP ProDesk 400 G5 Desktop Computer, Intel i3 (4BV85UT#ABA)
Item #: 24355096 | Model #: 4BV85UT#ABA
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Designed to fit the modern workspace now and in the future, the small, reliable, and secure HP ProDesk 400 SFF is a powerful PC with performance that's scalable to grow with your business. Power through your day with Intel® Core™ processors and optional Intel® Optane™ memory and discrete graphics. Rest easy with the HP ProDesk 400 SFF that endures 120,000 hours of testing and has an optional dust filter to help ensure reliability in the most demanding work environments. The HP ProDesk 400 SFF has two bays and two half-height slots, and plenty of optional ports to connect up to three HP displays. With 8 total USB ports and optional Bluetooth™ connectivity, the HP ProDesk 400 SFF becomes a hub for all your devices in the office.
- Intel Core i3 3.60 GHz processor works smartly and well responsive to let you swiftly use multiple applications
- 4 GB memory for smooth multitasking
- 500 GB HDD provides you ample space to store all your documents and multimedia content
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- Intel UHD Graphics 630 shared graphic card for lag-free and smooth performance
- Working in different apps while keeping an eye on social media has never been easier; with Windows 10 Pro OS, you can now snap up to four apps to any location on the screen for effortless multitasking. You can even create individual desktops for specific projects and tasks.
- Dimensions (W x D x H): 15.35" x 11.73" x 19.65"
- Weight: 12.06 lbs.
- Ports: 1 x audio-in; 1 x audio-out; 1 x DisplayPortâ„¢ 1.2; 1 x power connector; 1 x RJ-45; 1 x VGA; 2 x USB 3.1 Gen 1; 4 x USB 2.0
- HP USB Business Slim Keyboard
- ENERGY STAR® certified
- Optical Drive: HP 9.5 mm Slim DVD-Writer
- 3 year limited parts and labor warranty
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 2GB |
| Processor Type | Intel i3 |
| SSD Capacity | 500GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 3 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.73 |
| Height in Inches | 19.65 |
| Weight (lbs.) | 12.06 |
| Width in Inches | 15.35 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 630 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Expandable Memory (GB) | 16 |
| Memory Speed (MHz) | 2666 |
| Memory Type | 4 GB DDR4-2666 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 3.6 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 500GB |
| Hard Drive Size (GB) | 500 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Everyday |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Mini Tower |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 3.5" internal; 1 x 2.5" / 3.5" shared internal; 1 external |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | ProDesk 400 G5 |
| True Color | Black/Silver |