Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Hard Drive
HDD
Memory
4GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
3.6 Ghz Intel Core i3 processor
ECO-ID
HP ProDesk 400 G5 Desktop Computer, Intel i3 (4BW88UT#ABA)
Item #: 24355083 | Model #: 4BW88UT#ABA
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Designed to fit the modern workspace now and in the future, the small, reliable, and secure HP ProDesk 400 SFF is a powerful PC with performance that's scalable to grow with your business. Power through your day with Intel® Core™ processors and optional Intel® Optane™ memory and discrete graphics. Rest easy with the HP ProDesk 400 SFF that endures 120,000 hours of testing and has an optional dust filter to help ensure reliability in the most demanding work environments. The HP ProDesk 400 SFF has two bays and two half-height slots, and plenty of optional ports to connect up to three HP displays. With 8 total USB ports and optional Bluetooth™ connectivity, the HP ProDesk 400 SFF becomes a hub for all your devices in the office.
- Intel® Core™ i3-8100 with Intel® UHD Graphics 630 (3.6 GHz, 6 MB cache, 4 cores)
- 4 GB DDR4-2666 SDRAM (1 X 4 GB)
- 500 GB 7200 rpm SATA
- Network interface: LANRealtek RTL8111HSH-CG GbE
- Dimensions (W x D x H): 10.6" x 11.7" x 3.7" (27 x 29.6 x 9.5 cm)
- Operating system: Windows 10 Pro 64
- ENERGY STAR® certified
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Hard Drive Type | HDD |
| Installed RAM | 4GB |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Number of USB Ports | 8 |
| Wireless Connectivity | No |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.65 |
| Height in Inches | 3.74 |
| Weight (lbs.) | 10.14 |
| Width in Inches | 10.63 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Processor | Intel Core i3 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Expandable Memory (GB) | 16 |
| Memory Speed (MHz) | 2666 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 3.6 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 500GB |
| Hard Drive Size (GB) | 500 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 3.5" internal; 2 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | ProDesk 400 G5 |
| True Color | Silver/Black |