HP ProDesk 600 G4 Desktop Computer, Intel i7 (4HJ16UT#ABA)
About this product
Powered for business, the HP ProDesk 600 MT is a highly expandable PC featuring flexible connectivity options, strong security, and comprehensive manageability features in a stylishly designed chassis for the modern workplace. Windows 10 Pro or other operating systems available. Expansion that extends your investment: The full value of your investment comes with expansion that extends the life of your PC. The HP ProDesk 600 MT has four bays and four full-height slots, and configurable video and legacy ports. Powerful options: Get high-performance and expansion with 8th Gen Intel Core processors. Amplify performance with optional Intel Optane memory dual graphics cards and a 400w PSU for viewing VR content. Built on a secure foundation: Protect your PC against the evolving malware threats of the future, with our self-healing, hardware-enforced, and manageable security solutions. From the BIOS to the browser HP Sure Start Gen4 and HP Sure Click help secure your PC. Connection hub: With 11 total USB ports including one USB Type-C, up to three video outputs, and optional Bluetooth connectivity, the HP ProDesk 600 MT becomes a hub for all your devices in the office. Featuring: Windows 10 Pro or other operating systems available.
- Intel Core i7 3.20 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance even for toughest tasks and intensive games
- 8 GB DDR4 SDRAM memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- 1 TB HDD provides you enough space to store all your documents and multimedia content
- Super multi-format DVD drive for all your optical media and video recording needs; plays and burns DVDs and CDs
- Intel UHD Graphics 630 shared graphic card for watching HD videos, editing pictures, and complex office applications
- It's Windows 10 Pro operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i7 |
| SSD Capacity | 256GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 2 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 10.63 |
| Height in Inches | 11.6 |
| Weight (lbs.) | 9.9 |
| Width in Inches | 3.74 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 630 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 12MB |
| Memory Speed (MHz) | 2666 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 3 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 3.2 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| additional details | |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 3.5" internal; 2 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | ProDesk 600 G4 |
| True Color | Black/Gray |