Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
4GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
3.6 Ghz Intel i3 processor
Display
1920 x 1080 resolution
ECO-ID
HP ProOne 600 G4 Desktop Computer, Intel i3 (4JE02UT#ABA)
Item #: 24355946 | Model #: 4JE02UT#ABA
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The HP ProOne 600 AiO is a sound investment that can be quickly deployed into demanding environments with a new micro-edge, anti-glare, in-cell touch display, strong security, and comprehensive manageability features. Communicate and collaborate naturally with a collection of business-class technologies. Get the space you need for your work on the micro-edge, anti-glare, in-cell touch 21.5-inch diagonal IPS display. HP has combined high-performance and expandability with powerful processors and memory. Protect your PC with self-healing, hardware-enforced, and manageable security.
- Intel® Core™ i3-8100 with Intel® UHD Graphics 630 (3.6 GHz, 6 MB cache, 4 cores)
- 4 GB DDR4-2666 SDRAM (1 X 4 GB)
- 500 GB 7200 rpm SATA
- HP 9.5 mm Slim DVD-Writer
- 1 SD media card reader
- Webcam: 1 MP HD webcam with integrated dual array digital microphone, maximum resolution of 1280 x 720; 2 MP FHD webcam with integrated dual array digital microphone, maximum resolution of 1920 x 1080; 2 MP FHD IR webcam with integrated dual array digital microphone, maximum resolution 1920 x 1080
- LANIntel® I219LM GbE: WLANIntel® Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac (2x2) and Bluetooth® 5 M.2
- Operating system: Windows 10 Pro 64
- ENERGY STAR® certified
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 4GB |
| Processor Type | Intel i3 |
| Screen Size (inches) | 21.5 |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Desktop Media Card Reader | 4 in 1 card reader |
| Network Card | 802.11a, 802.11ac, 802.11b/g/n, Bluetooth 5.0, GigE |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 2.04 |
| Height in Inches | 12.64 |
| Weight (lbs.) | 8.64 |
| Width in Inches | 19.26 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touch Screen Enabled | Yes |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | Yes |
| Desktop Includes Monitor | Yes |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 630 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Memory Speed (MHz) | 2400 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 8th |
| Processor Speed (Ghz) | 3.6 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 500GB |
| Hard Drive Size (GB) | 500 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Desktop |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 external; 1 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | ProOne 600 G4 |
| True Color | Black |