HP Slim Desktop Computer, Intel Core i3-1210, 8GB RAM, 256GB SSD, Mouse & Keyboard Included, Windows 11 Home
About this product
From the brand trusted by millions, maximize your space with this HP desktop PC that blends proven technology with a slim design. Take on tasks with a fast processor, and save more of your content with plenty of storage. Seamlessly connect other devices with convenient front-facing ports. Add some style to your room thanks to this slim PC. Windows 11 provides a calm and creative space where you can pursue your passions through a fresh experience. From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games and content, Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. A 12th Gen Intel Core processor distributes performance where you need it the most, saving you time and increasing your ability to do the things you actually want. Designed to run more efficiently and more reliably at faster speeds, DDR4 is the future of RAM. With its higher bandwidth, everything from multitasking to playing games gets a performance boost. Never worry about spotty Internet and weak connections. Stay powerfully connected to Wi-Fi and to Bluetooth accessories with the advanced Wi-Fi 5 (2 x 2) WLAN adapter and Bluetooth 5.0. When you have a spotty wireless connection, you can quickly plug in your Ethernet cable to get a smooth wired Internet experience that bypasses any wireless issue.
- 3.3GHz Intel Core i3-12100 quad-core processor with up to 4.3GHz speed and 12MB cache memory
- 8GB DDR4 SDRAM memory smoothly runs your games, photo, and video editing applications
- 256GB SSD enables you to store thousands of files
- Windows 11 Home operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel UHD Graphics 730 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Supports Realtek RTL8822CE Wi-Fi 5 (802.11a/b/g/n/ac) and Bluetooth 5.0 wireless connectivity
- Use 4 x USB 2.0 and 4 x USB 3.2 Gen 1 ports for lightning data movement speed
- Built-in VGA and HDMI ports to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Includes an HP 125 black mouse and keyboard for immediate setup
- Features 1 x audio-in, 1 x audio-out, 1 x microphone, 1 x headphone/microphone combo, and 1x RJ45 Gigabit Ethernet ports
- Security management: Kensington security lock slot
- Dimensions: 10.63"H x 3.74"W x 11.93"D
- This product does not include an Optical Disk Drive (CD/DVD)
- Weight: 6.66 lbs.
- SECURE & PROTECT: All HP PCs come with a 30-day McAfee trial powered by McAfee Smart AI™, providing you premium device security, enhanced 24/7 identity monitoring, online privacy protection, and automatic VPN.
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| SSD Capacity | 256GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Network Card | Realtek RTL8822CE Wi-Fi 5 (802.11a/b/g/n/ac, 2 x 2) and Bluetooth 5, Gigabit Ethernet |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 0 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Number of USB Ports | 8 |
| Number of Video Output Ports | 2 |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.93 |
| Height in Inches | 10.63 |
| Weight (lbs.) | 6.66 |
| Width in Inches | 3.74 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ACMI AP nontoxic certified | Yes |
| EPEAT verified | EPEAT Silver verified |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| Processed or Totally Chlorine Free Paper | Yes |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics Processor | Intel Core i3 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 12MB |
| Memory Speed (MHz) | 2933 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i3-12100 |
| Processor Speed (Ghz) | 3.3 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Use | Personal |
| Desktop Refurbished | No |
| Family Model # | S01-pF2016 |
| Form Factor | Mini Tower |
| Keyboard Included | Yes |
| Mouse Included | Yes |
| Series or Collection | Slim |
| True Color | Dark Black |