Highlights
View all details
Operating System
HP ThinPro
Memory
2GB RAM DDR3L SDRAM
Processor
1 Ghz AMD Other processor
ECO-ID
HP t420 Desktop Computer, AMD GX-209JA (V2V52UT#ABA)
Item #: 2773437 | Model #: V2V52UT#ABA
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The HP® t420 thin client runs on AMD dual-core Embedded G-Series GX-209JA SOC 1 GHz processor for efficient performance. It has 8GB MLC flash and 2GB 1066 MHz DDR3L SDRAM memory that is expandable up to 2GB for convenient data storage. The integrated graphics ensure great visuals and gaming experience. Desktop PC incorporates two USB 2.0, headset and Integrated Gigabit Ethernet interface for reliable connectivity. It comes with HP Connection Manager, HP Device Manager, HP Easy Shell, HP Smart Zero Client Services, HP ThinState, HP ThinUpdate and Microsoft SCCM/EDM Agent software. It has security lock slot for safety and includes power adapter. This compact desktop PC supports HP ThinPro 32-bit operating system.
- Memory: 2GB 1066 MHz DDR3L SDRAM, expandable up to 2GB
- Flash memory: 8GB MLC
- HP ThinPro 32-bit operating system offers an intuitive and user-friendly interface
- Integrated graphics for great gaming experience
- Connectivity: Integrated Gigabit Ethernet
- Ports: Two USB 2.0, headset
- Dimensions: 1.37"H x 7.08"W x 5.51"D
- Form factor: Compact, Color: Black
- Power supply: 45 W, worldwide auto-sensing, 100 - 240 VAC, 50/60 Hz, energy saving automatic power-down, surge tolerant external adapter
- Security: Security lock slot
- Software included: HP Connection Manager, HP Device Manager, HP Easy Shell, HP Smart Zero Client Services, HP ThinState, HP ThinUpdate
- Includes power adapter
- Meets Energy Star and EPEAT Gold, WEEE, EU WEEE, RoHS, IT Eco Declaration certifications or standards
- Weight: 1.63 lbs.
- Comes with 3 years limited hardware warranty
- Comes with 3 year warranty
AMD dual-core Embedded G-Series GX-209JA SOC 1 GHz processor for faster computing
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | HP ThinPro |
| Installed RAM | 2GB |
| Processor Type | AMD Other |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 1000 Mbps |
| Network Card | IEEE 802.11n |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 5.51 |
| Height in Inches | 1.37 |
| Weight (lbs.) | 1.63 |
| Width in Inches | 7.08 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Integrated |
| memory | |
| Expandable Memory (GB) | 2 |
| Memory Speed (MHz) | 1066 |
| Memory Type | DDR3L SDRAM |
| RAM Type | DDR3 |
| processor | |
| Processor Speed (Ghz) | 1 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 1 to 1.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 320GB |
| Hard Drive Size (GB) | 8 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | 3.5 mm Stereo Socket |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Thin Client |
| Series or Collection | t420 |
| True Color | Black |