HP Workstation Z240 Desktop Computer, Intel i5 (2WX38UT#ABA)
About this product
HP's entry level workstations just got better. The HP Z240 with two amazingly versatile form factors, packs the performance, features, and reliability of a workstation into the price point of a desktop PC. Powered to manage your challenges: Powerful processors, graphics, memory, and two optional ultra-fast HP Z Turbo Drives make the HP Z240 a true workstation-class solution. Handle your growing and complex workloads with performance for any stage in your work process. Small price, big possibilities: The essential features of the HP Z240 Tower easily support your workload with slots and ports to spare. When you're ready for workstation class features, like professional ISV certifications, the HP Z240 Tower is the right first step. Priced for your budget: HP's most affordable workstation allows you to customize your experience while still balancing your IT budget. HP reliability, thorough testing, and ISV certification means your HP Z240 is designed as a long-term budget friendly solution.
- Intel Core i5 3.40 GHz processor provides you with a solid performance to watch videos, play games, and at the same time, its adaptability makes you more productive
- With 16 GB of memory, users can run many programs without losing execution performance
- Super Multi-format DVD Drive for all your optical media and video recording needs. Plays and burns DVDs and CDs.
- Gigabit Ethernet offers great aggregate data transfer capacity which brings about less clog and better overall performance
- With 7 USB 3.0 port(s), quickly copy files and seamlessly connect audio and video devices
- With Windows 10 Pro edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel i5 |
| SSD Capacity | 256GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10 / 100 / 1000 Mbps |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 4 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 17.4 |
| Height in Inches | 15.7 |
| Weight (lbs.) | 18.96 |
| Width in Inches | 6.7 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 630 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Expandable Memory (GB) | 64 |
| Memory Speed (MHz) | 2400 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 2 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 7th |
| Processor Speed (Ghz) | 3.4 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Workstation |
| Number of Expansion Bays | 2 x 5.25" external; 1 x 5.25" Slim Line external; 2 x 3.5" internal; 1 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | Workstation Z240 |
| True Color | Black |