HP Z6 G4 Desktop Computer, Intel (1WU31UT#ABA)
About this product
HP Z6 Workstation: A future-proof powerhouse.: Unlock your software potential: Experience real-time, smooth performance on graphics-intensive work such as advanced 3D CAD & rendering, VFX and design visualization. Relentless power: HP Z6: High-powered processors & professional graphics options and up to 384 GB of memory give you seamless performance during graphics-intensive work, such as visual effects and design visualization. Perfect for Machine Learning: HP Z Workstations are the optimal platform for edge-computing environments. When you need real-time interaction, low latency and top-notch security on massive data sets, cloud computing can't compare with local Z Workstation power. The world's most secure workstations:: Advanced security features come standard on every Z Workstation. Rest assured your data is safe with HP Sure Start, the industry's first self-healing BIOS with intrusion detection.
- Super Multi-format DVD Drive for all your optical media and video recording needs. Plays and burns DVDs and CDs.
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- 1000 W power supply unit (PSU) fulfills your system's power requirements
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel |
| SSD Capacity | 256GB |
| brand name | |
| Brand Name | HP |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 1000 Mbps |
| Network Card | Intel I219-LM PCIe, Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 6 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 18.3 |
| Height in Inches | 17.5 |
| Weight (lbs.) | 28.9 |
| Width in Inches | 6.65 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | no graphics |
| memory | |
| CPU Cache Size | 13.75MB L3 |
| Expandable Memory (GB) | 384 |
| Memory Speed (MHz) | 2666 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots Available | 10 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 12 |
| processor | |
| Processor Core Generation | 7th |
| Processor Speed (Ghz) | 2.2 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | Realtek HD ALC221 |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Mini Tower |
| Number of Expansion Bays | 2 x 3.5" internal; 2 x 5.25" external; 1 x 5.25" Slim Line external |
| Optical Drive | Slim DVD-Writer |
| Series or Collection | Z6 G4 |
| True Color | Black |