Highlights
View all details
Operating System
Windows 11
Hard Drive
SSD
Memory
16GB RAM DDR4
Processor
3.4 Ghz Intel N100 processor
Display
1920x1080 resolution
New at Staples
Lenovo A100 23.8" All in One Desktop Computer, Intel Core N100, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home (F0J60042PS)
Item #: 24679414 | Model #: F0J60042PSW11H
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Blend style with functionality for your home with this sleek all-in-one desktop. This space-saving unibody design features a stunning 23.8" FHD display with ultra-thin 3-side bezels. Powered by an Intel N100 processor, the Lenovo A100 is perfect for everyday tasks at a great value.
Windows 11 brings back the Start Menu from Windows 7 and introduces new features, like the Edge Web browser that lets you markup Web pages on your screen. Powered by the Intel N100 processor and DDR4 memory, the Lenovo A100 makes daily tasks a breeze. Host seamless video calls with crystal-clear audio on the 5MP webcam and dual mic setup. Going through your photo albums becomes a feast. Dive into stunning and sharp images on the 23.8" Full HD display with 3-side thin bezels and 99% sRGB color gamut at 1300:1 color contrast.
- With a max turbo frequency of 3.4GHz the Intel Core N100 leaves little to be desired over the previous generations
- A crystal-clear 23.8" FHD (1920x1080) display smoothly showcases your games, photo, and video editing applications
- 1TB NVMe: A solid slate drive that leaves the power at your fingertips with the fastest data transfers currently available
- Windows 11 Home has similar functionality to Windows 10 but has all the enhanced features you could ask for
- 16GB RAM memory allows smooth performance for you everyday use, photo and video editing applications
- DDR4 RAM: with its higher bandwidth, everything from multitasking to work reports get the performance boost you've been looking for
- Intel UHD Graphics provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Supports Realtek Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax) and Bluetooth wireless connectivity
- Built-in HDMI ports to connect to TVs for stunning HD entertainment
- Includes an Lenovo mouse and keyboard for immediate setup
- 1-year limited warranty
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 |
| Hard Drive Type | SSD |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel N100 |
| SSD Capacity | 16GB |
| Screen Size (inches) | 23.8 |
| brand name | |
| Brand Name | Lenovo |
| connectivity | |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 0 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of Video Output Ports | 1 |
| Wireless Connectivity | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 7.3 |
| Height in Inches | 16.65 |
| Weight (lbs.) | 9.47 |
| Width in Inches | 21.23 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LCD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | Yes |
| Desktop Includes Monitor | Yes |
| graphics | |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| Graphics Processor | Other Intel |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Memory Type | DDR4 |
| RAM Type | DDR4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | Intel Core N100 |
| Processor Speed (Ghz) | 3.4 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| webcam | |
| Built-In Webcam | Yes |
| Webcam Resolution | 720p |
| additional details | |
| Computer Audio | Integrated Stereo Speakers |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Family Model # | A100 |
| Form Factor | Desktop |
| Keyboard Included | Yes |
| Mouse Included | Yes |
| True Color | Cloud Grey |