Highlights
View all details
Memory
8GB RAM DDR4 SDRAM UDIMM
Processor
2.5 Ghz
Hard Drive
512GB
Lenovo IdeaCentre 5 Desktop Computer, Intel Core i5-12400, 8GB Memory, 512GB SSD (90T2000QUS)
Item #: 24539982 | Model #: 90T2000QUS
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The Lenovo IdeaCentre 5 14IAB7 desktop is well-known through the industry for its performance and durability. The computer was originally designed for heavy use in the corporate environment. The IdeaCentre 5 14IAB7 desktop was built with higher-quality components than you'll find in the typical off-the-shelf retail model. This desktop has everything needed for a business professional, home user, or student. Perfect for work or play, the IdeaCentre 5 14IAB7 desktop features an Intel Core i5-12400 2.5GHz processor and 8GB of memory. Store photos, music, movies, and more on the 512GB SSD. This desktop computer is the perfect purchase for all of your computing needs.
- 2.5GHz Intel Core i5-12400 hexa-core processor with up to 4.4GHz speed and 18MB cache memory
- 8GB DDR4 SDRAM memory smoothly runs your games, photo, and video editing applications
- 512GB SSD enables you to store thousands of files
- Windows 11 Home operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel UHD Graphics 730 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Supports Wi-Fi 6 (802.11ax) and Bluetooth 5.2 wireless connectivity
- Built-in DVD drive lets you play DVDs for a richer entertainment experience
- Use 4 x USB 2.0, 1 x USB 3.2 Gen 1, 1 x USB 3.2 Gen 2, and 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C ports for lightning data movement speed
- Built-in 1 x HDMI and 1 x VGA ports to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Includes a Calliope mouse and keyboard in black for immediate setup
- Power supply: 260W
- Features 1 x headphone/microphone combo jack (3.5mm), 1 x Ethernet (RJ45) and 1 x headphone (3.5mm) ports
- Meets or exceeds the ENERGY STAR 8.0, ErP Lot 3, and RoHS standards
- Security chip: firmware TPM 2.0 integrated into chipset
- Comes in cloud gray
- Dimensions: 13.39"H x 5.71"W x 11.33"D
- Weight: 11.9 lbs.
- 1-year manufacturer limited warranty
- WARNING: California Proposition 65 Warning. This product can expose you to chemicals including lead, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Safety Data Sheet
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Installed RAM | 8GB |
| SSD Capacity | 512GB |
| brand name | |
| Brand Name | Lenovo |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Network Card | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2, GigE |
| Number of PCI Slots | 2 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.33 |
| Height in Inches | 13.39 |
| Weight (lbs.) | 11.9 |
| Width in Inches | 5.71 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 730 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 18MB |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Memory Speed (MHz) | 3200 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM UDIMM |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 2 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-12400 |
| Processor Speed (Ghz) | 2.5 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio with Realtek ALC623-CG codec |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Family Model # | 14IAB7 |
| Form Factor | Mini Tower |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" slimline external; 1 x 3.5" internal |
| Optical Drive | DVD writer |
| Series or Collection | IdeaCentre 5 |
| True Color | Cloud Gray |