Highlights
View all details
Operating System
Windows 10 Professional
Memory
8GB RAM DDR4
Processor
3 Ghz Intel i5 processor
ECO-ID
Lenovo ThinkCentre M710s Desktop Computer, Intel i5 (10M7002WUS)
Item #: 24284938 | Model #: 10M7002WUS
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Lenovo ThinkCentre M710s desktop computer features 7th Gen Intel quad-core i5-7400 3 GHz up to 3.5 GHz processor and 8GB standard memory.
The Lenovo ThinkCentre M710s 10M7002WUS desktop computer in black, is a high performance device with power and versatility. This computer features 7th gen Intel Core i5-7400 quad core processor with up to 3 GHz speed, which helps the user to run multiple instructions at the same time. It has 8GB 2400 MHz DDR4 SDRAM, expandable up to 64GB and 1TB SATA/600 7200 RPM hard drive for improved performance and reliability. This computer has 6MB cache memory for high-speed data access. The computer has 6 x USB 3.1, 2 x USB 2.0, 2 x DisplayPort and VGA interfaces. This computer works on Windows 10 Professional OS.
- Features 7th gen Intel Core i5-7400 quad core 3 GHz speed with up to 3.5 GHz turbo boost processor
- Comes with 8GB 2400 MHz DDR4 SDRAM, which is expandable up to 64GB
- Comes with 1TB SATA-600 HDD of 7200 RPM
- Performs with 64-bit Windows 10 Pro
- Features an integrated Intel HD graphics 630
- Provides 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet, Intel 3165 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 connectivity
- Comes with DVD-writer
- Provides (6) USB 3.1, (2) USB 2.0, (2) DisplayPort and VGA connectivity
- Dimensions: 13.5"H x 3.6"W x 11.4"D
- Comes with USB keyboard and mouse
- Color: Black, form factor: Small form factor, cache memory: 6MB
- Comes with HD audio system with Realtek ALC662
- Operates at 210 W of power and 120/230 VAC of voltage
- Has (1) PCIe 3.0 x16, (1) PCIe 2.0 x1 slots for connectivity
- Includes ThinkCentre M710s 10M7002WUS desktop computer, keyboard, mouse, floor stand
- Meets Energy Star 6.1, EPEAT Gold, Energy-Related Products (ErP) Lot 3, GREENGUARD and RoHS standards
- Weight: 13.2 lbs.
- Comes with 3 year warranty
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel i5 |
| brand name | |
| Brand Name | Lenovo |
| connectivity | |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000 Mbps |
| Network Card | 802.11a/b/g/n/ac, Gigabit Ethernet |
| Number of PCI Slots | 1 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 11.4 |
| Height in Inches | 13.5 |
| Weight (lbs.) | 13.2 |
| Width in Inches | 3.6 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| environmental | |
| ENERGY STAR certified | Yes |
| EcoID | Yes, product meets Staples criteria for environmental features to earn the Eco-ID mark. Learn more at EcoIDProgram.com |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Integrated Intel HD Graphics 630 |
| memory | |
| CPU Cache Size | 6MB |
| Expandable Memory (GB) | 64 |
| Memory Speed (MHz) | 2400 |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slots Available | 3 |
| RAM Type | DDR4 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Hard Drive Speed (RPM) | 7200 |
| Processor Core Generation | 7th Gen |
| Processor Speed (Ghz) | 3 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| storage | |
| HDD Capacity | 1TB |
| Hard Drive Size (GB) | 1000 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Audio | High Definition Audio, Realtek ALC662 |
| Computer Use | Business |
| Desktop Refurbished | No |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" Slim Line external; 1 x 3.5" internal; 1 x 2.5" internal |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Series or Collection | ThinkCentre M710s |
| True Color | Black |